Anasayfa / Gençlik Yıldızı / Üniversiteliler “Gençlik laiklik istiyor” diyerek bir araya geldi..!

Üniversiteliler “Gençlik laiklik istiyor” diyerek bir araya geldi..!

Gençlik örgütleri, laiklik mücadelesini yükselttiği için tutuklanan Halkevcilerin yanında olduğunu haykırdı, “Gençlik laiklik istiyor!” dedi
Üniversiteliler bugün (4 Ocak) Eğitim Sen 6 Nolu Şube’de bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi. Reina’da IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırının ardından saldırıyı gerçekleştiren kişi halen yakalanamazken, laikliği savunan Halkevciler tutuklandığını belirten üniversiteliler basın toplantısında, Halkevcilerin konuşmasını bir kez daha tekrarladı.
Fikir Kulüpleri Federasyonu, Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Muhalefeti, CHP Gençlik Kolları olarak yapılan açıklamada üniversiteliler “Gençlik Laiklik İstiyor” dedi. Gençlik örgütleri üniversitelerde ne IŞİD’ciye ne de herhangi bir cihatçı gerici çeteye izin vermeyeceklerini ve mücadeleyi büyüteceklerini açıkladı.
Basın açıklamasının tam metni ise şöyle:
Yeni yıla henüz girdiğimiz saatlerde İstanbul’da bir gece kulübünde gerici IŞİD terör örgütünün saldırılarıyla beraber çok sayıda insanımız hayatını kaybetti. Yaşanan saldırının ardından katliamın sorumlularını halka anlatmak ve laiklik mücadelesini yükseltmek için kahvehane konuşması yapan Halkevciler, önce ak-troller ve İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabı tarafından hedef gösterildi. Hemen ardından daha katliamı gerçekleştirenler yakalanamamışken Halkevleri üyesi Hamit Dışkaya ve Ayşegül Başar gözaltına alındı ve dün (3 Ocak 2017) tutuklandı. Bu tutuklamalar iktidarın toplumsal muhalefete yönelik baskılarından, gazetecilere, milletvekillerine, akademisyenlere, sanatçılara, AKP’ye karşı olan herkese yönelik tutuklama ve yıldırma politikalarından bağımsız değildir. Bizler gençlik olarak bu tutuklamaların, hedef göstermelerin laiklik, demokrasi, özgürlük isteyen tüm kesimlere gözdağı vermek için yapıldığını biliyoruz. İstiyorlar ki bu memlekette kimse yaşanan katliamlara tek bir ses çıkarmasın. İstiyorlar ki gerici-cihatçı örgütlerin memleketimizde cirit atmasına kimse bir şey söylemesin. İstiyorlar ki başkanlık hayallerine ulaşmaya çalışırken kimse yollarına taş koymasın.
Her katliamın ardından sorumluluktan kaçan, lanetlemekle yetinen siyasi iktidar bugün ülkeyi yönetememektedir. AKP ülkeyi toplumsal muhalefete baskı uygulamaksızın yönetemeyeceğinin farkındadır. Dün üç ay daha uzatılan OHAL bu durumun kanıtıdır. AKP, savaş politikalarıyla ülkeyi uçuruma sürüklemekte, her geçen gün çok sayıda insanımız hayatını kaybetmektedir. Son olarak gerçekleşen Reina katliamının faili henüz bulunamamışken, günlerce yılbaşı kutlayanları hedef gösteren gericiler hakkında hiçbir işlem yapılmamış, laiklik isteyenler tutuklanmıştır. Tüm bu baskılara, gerici kuşatmaya gençlik olarak artık yeter diyoruz. Tutuklanan arkadaşlarımızın okuduğu metne gençlik olarak imzamızı atıyoruz ve buradan tekrar ediyoruz:
Bunlar katliamlarıyla hayatı bize zulmetmeye çalışan insanlardır. Artık yeter, artık buraya kadar. Bundan sonra mahallemizde, üniversitelerimizde ne IŞİD’ciye ne de herhangi bir cihatçı gerici çeteye izin vermeyeceğiz. Gericiliğin karşısında yükseltilmesi gereken bir bayrak vardır. Bu bayrağın adı da laiklik bayrağıdır. Bugün laiklik demek özgürlük demek, kardeşlik demektir. İnsanca bir yaşam mücadelesi demektir. Bizler herkesi, tüm gençliği bu mücadelenin birer neferi olmaya çağırıyoruz.
Bugün Türkiye’de laiklik mücadelesi en yaşamsal ihtiyaçtır. Gençlik olarak laiklik bayrağını yükseltme sözü veriyoruz. Üniversitelerde ve bulunduğumuz her yerde #gençlik laiklik istiyor diyerek laiklik mücadelesini yükselteceğiz. Tüm sıra arkadaşlarımızı bu bayrağı taşımaya davet ediyoruz. Gericilere, faşistlere, tek adamlığa, başkanlığa geçit vermeyeceğiz. Bu memlekette laikliğin tutuklanamayacağını hep birlikte gösterelim.
Laikliği savunmak suç değildir!
Laiklik tutuklanamaz!
Gençlik laiklik istiyor!

HALKIN BİRLİĞİ

İHD de Zindan raporu: İşkence, taciz, çıplak arama, tecrit, keyfi yasaklar…!

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, İç Anadolu bölgesinde bulunan cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin …

instagram web viewer instagram profile