Anasayfa / Gençlik Yıldızı / Virüs yayılıyor, hasta tutsaklara özgürlük..!

Virüs yayılıyor, hasta tutsaklara özgürlük..!

Koronavirüsle ilgili önlemlerin hızla gevşetilmesi vaka sayılarını yeniden artmasına neden oldu. Vakaların arttığı yerlerden biri de hapishaneler. İstanbul ve Ankara’da yapılan açıklamalarda, pandemi dönemi dikkate alınarak tüm hasta tutsakların zaman geçirmeden serbest bırakılması istendi.

HAPİSHANELERDE SALGIN YAYILIYOR İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu online olarak yaptığı 439. F oturması açıklamasında, koronavirüs vakaların arttığına dikkat çekti.

İHD İstanbul Şubesi üyelerinden Taylan Bekin’in yaptığı açıklamada, “Yeniden tırmanışa geçen Covid 19 salgınına karşı yeterince önlem alınmaması sonucunda hapishanelerde Covid-19 pozitif vakaların sayısı giderek artıyor. Pandemi nedeniyle tedavi ve sağlığa erişimin durma noktasına gelmiş olması bu tabloyu daha da ağırlaştırmaktadır. Alınan son bilgiye göre Bitlis E Tipi Hapishanesinde iki koğuşta bulunan mahpuslara yapılan testler pozitif çıktı ancak hastaneye kaldırılmak yerine halen hapishanede tutuluyorlar” bilgisi paylaşıldı.

Tedavisi geciktirilen ve ölme noktasında tahliye edilen kanser hastası Mevlüt Öztaş’ın tahliyesinden kısa bir süre sonra 19 Ağustos’ta yaşamını yitirdiğini hatırlatan Bekin, “Hasta mahpuslar da dahil risk grubundaki tüm mahpusların tedavi ve sağlığa erişimde zaten var olan sorunlar yanında, yaşam hakkına ağır tehdit olan Covid-19 nedeniyle de ve zaman geçirmeksizin serbest bırakılmaları talebimizi,  bu nedenle bir kez daha yineliyoruz” dedi.

KELEPÇELİ MUAYENE HASTA HAKLARI İHLALİ 439. F Oturmasında Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinde tutulan Tenzile Acar’ın durumu paylaşıldı. Açıklamada, 21 Mart 2017 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındıktan 15 gün boyunca işkeneye maruz kalan Acar hakkında, götürüldüğü hastanede darp izlerine rağmen “darp izine rastlanılmamıştır” şeklinde asılsız rapor düzenlendiği belirtildi.

Hapishanede Hepatit B teşhisi konulduğu ve tedavi olanağının sağlanmadığı kaydedilen açıklamada, Acar’ın zaman içinde tüberküloz ön tanısına rağmen herhangi bir tedavi yapılmadığı, hasta hakları hiçe sayılarak jandarma eşliğinde ve kelepçeli olarak doktor muayenesine zorlandığı ve itiraz ettiği için de tedavisinin yapılmadığına dikkat çekildi.

Açıklamada, Tenzile Acar ve diğer tüm hasta mahpusların tedavi ve sağlığa erişim haklarının korunması amacıyla tedavileri sağlanıncaya ve bunun yanında Covid 19 nedeniyle de pandemi süreci son buluncaya kadar cezalarının infazına ara verilerek, serbest bırakılmaları talep edildi.

‘ZANA MAZAK’IN TALEBİ KARŞILANSIN’ Ankara Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi ise İHD Şube binasına basın toplantısı düzenledi.

Binlerce tutsağın hapishanelerde sağlıksız koşullarda tutulduğu belirtilen açıklamada, Bolu F Tipi Hapishanesinde tutulan Zana Mazak’ın durumuna dikkat çekildi.

Mazak’ın, 14 Temmuz 2020’de Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nden 8 arkadaşı ile Urfa 1 Nolu T Tipi Hapishanesi’ne götürüleceği söylenerek, Bolu’ya götürüldüğü ifade edilen açıklamada,  Mazak’ın iki yıl önce anjiyo olduğu, kalp hastalığı nedeniyle düzenli ilaç kullandığı belirtildi. Mazak’ın ayrıca, bel fıtığı hastalığı olduğu, doktor raporu bulunmasına rağmen klasik sünger yatakta yatmak zorunda bırakıldığı için ağırlarının arttığı belirtildi.

Mazak’ın, salgın nedeniyle her seferinde ayrı hastane sevkleri yerine, KBB ve kardiyoloji servislerinde tek seferde hastanede testlerinin ve tetkiklerinin yapılmasını talep ettiği iletilen açıklamada, bu talebin acilen yerine getirilmesi istendi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 311. haftalarında, tüm sorunlara kalıcı çözüm getirilmesini istedi ve bunun takipçisi olacağını belirtti.

HALKIN BİRLİĞİ

Çocuklar ya fail ya mağdur..!

Çocuklar ya fail ya mağdur..! Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ‘2019 Yılında Güvenlik Birimine …

instagram web viewer instagram profile