Anasayfa / Haberler / WikiLeaks kurucusu Julian Assange İngilterede tutuklandı..!

WikiLeaks kurucusu Julian Assange İngilterede tutuklandı..!

İngiliz polisinin Ekvador Büyükelçiliğine düzenlediği baskınla gözaltına aldığı WikiLeaks kurucusu Julian Assange, Londra’daki Westminster Sulh Hukuk Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı. Yargıç, 2012’de tecavüz suçlamasından İsveç’in iade talebi sürecinde kafelatle bırakılma şartlarını ihlal ettiği ve yargı sürecinden kaçtığı gerekçesiyle Assange’ı mahkum etti.

Suçsuz olduğu beyanında bulunan Assange’ın alacağı ceza ileri bir tarihte açıklanacak.

Assange’ın 2 Mayıs’ta düzenlenecek duruşmaya video bağlantısıyla katılacağını açıklayan yargıç, ABD’nin de iade talebiyle ilgili belgeleri 12 Haziran’a dek teslim etmesi gerektiğini duyurdu.

Ekvador’un 7 yıldır sağladığı sığınma hakkını iptal etmesi ve İngiliz polisini büyükelçilik binasına davet etmesi, gizli polisin de katıldığı ve Assange’ın karga tulumba götürüldüğü bir operasyona yol açtı.

Moreno: İdam cezasının yürürlükte olduğu bir ülkeye gönderilmeyecek

Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, İngiltere’nin Assange’ı “idam cezasının yürürlükte olduğu bir ülkeye göndermeyeceğine” dair garanti verdiğini açıkladı.

Moreno, Twitter’dan paylaştığı videoda, “İnsan haklarına ve uluslararası hukuka olan bağlılığımıza paralel olarak İngiltere’den Assange’ın idam cezasına çarptırılabileceği ya da işkence görebileceği bir ülkeye gönderilmeyeceğine dair garanti vermesini istedik. İngiltere hükümeti bizimle aynı görüşte olduğunu yazılı olarak onayladı” dedi.

Assange, tutuklanması halinde Wikileaks hakkında soruşturma yürüten ABD’ye teslim edilebileceğinden endişe ediyordu.

ABD’den suç duyurusu

ABD Adalet Bakanlığı, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange aleyhinde suç duyurusunda bulundu ve kendisini bilgisayar müdahalesinde bulunmak ve gizli verileri çalmak için Chelsea Manning ile görüşmekle suçladı.

Eski ordu istihbarat analisti olan Manning, ABD’nin askeri ve diplomatik sırlarını 2010 yılında WikiLeaks ile paylaşmakla suçlanıyordu.

ABD’li savcılara göre Manning, içerisinde gizli belgelerin bulunduğu ABD Savunma Bakanlığı bilgisayarlarına erişim için gerekli şifreyi Assange’a ulaştırmıştı.

“Moreno insanlığa ihanet etti”

Julian Assange’ın Ekvador Büyükelçilik binasından polisler tarafından zorlanarak çıkarıldığı görüldü. Wikileaks’ın kurucusunun binayı terk ederken, “İngiltere’nin egemenliği yok” diyerek bağırdığı duyuldu.

Ekvador’un eski lideri Rafael Correa ise Twitter’dan Assange’ın Ekvador vatandaşı olduğunu hatırlatarak gözaltına alınmasına sebebiyet verdiği için Moreno’yu suçladı:

Ekvador ve Latin Amerika tarihinin en büyük haini Lenin Moreno, İngiliz polisinin Londra’daki büyükelçiliğimize girerek Assange’ın gözaltına alınmasına izin verdi.

Moreno’nun “insanlığa karşı işlediği bu suçun hiçbir zaman unutulmayacağını” söyleyen Correa, 2012 yılında başkanlığı döneminde Assange’a sığınma hakkı vermişti.

HALKIN BİRLİĞİ

Gezi Davası İtirafçılar Üzerinde Yargılamaya Çalışılıyor..!

Gezi davasının İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verildi. …

instagram web viewer instagram profile