Anasayfa / Kültür-Sanat / Yaşamı Yaşanır Kılmak Adına …!

Yaşamı Yaşanır Kılmak Adına …!

“Mevsim yaz yada sonbahar

Hüznün kapıları yarı aralık

Kuraklı, kar ve rüzgar ölüm fısıldıyor kulaklarımıza

Amansız limansız acılarla sınanıyoruz, Elbet dağılacak bu karanlık

Elber kırılacak sırtlanların çemberi

Elbet nar çiçeği sabahlara uyanacağız

Gülüşün güneşe yoldaş olsun”

Ölüyoruz polis-jandarma kurşunlarıyla . Körpecik bendeler düşüyor toprağa. Topraktan kızıl olup düşüyor sokaklara .Türkiye ve Kuzey Kürdistanda egemen sınıflar rahat etsin diye öldürülüyoruz güpegündüz evde-sokakta-dağlarda..

Şair ne güzel tanımlamış yaşadığımız mevsimi. Ne güzel anlatmış dizelerinde. Mevsim yaz, yüklenmiş yazın yükünü yürüyor gün gün, yürüyor sonbahar ve kışa doğru. Yazın hasadı var sırtında. Umutlar, özlemler, acılar, sevinçler ve en çok çocukların kaybettiği, en çok kadınların yaralandığı, ve en çokta gençlerin ölümle tanıştıkları savaşın çoğalttığı avuç avuç gözyaşıdır yükü mevsimin. Sonbahara armağanı demek zor, kışa dökümü demek soğuk, kışa mevsim örtüsü demek ürpertici. Ama bir gerçek, ama bir doğru. Mevsim sonbahar ve elde var avuç avuç gözyaşı. Mevsim sonbahar ve elde var hüzün. Mevsim sonbahar ve elde var yangın yeri yürekler.

Gün gün mevsimi dokuyor zaman. Gün gün kavgaya giren amansız sevdalara düşüyor büyük insanlık için. Mevsim yaz ama faşist baskı yoksulluk, yoksulların yüreklerini soğuk kılıyor Gidiyor rüzgar kanatlı çocuklar rüzgar kanatlı atlara binerek bir sabahtan bir sabaha. Mevsim yaz ardında sonbahar, mevsim kış, doğa yeniliyor kendini, kendi evrimini yaşıyor. Yeşil dallarında sararıp yapraklar düşecek çoktan o toprağa. Faşist baskı ve zulmü

Hiçe sayarak, rüzgar kanatlı çocuklar rüzgar kanatlı atlara binerek özgürlüğe koşuyor umutları sarartmamak, özlemleri ve yürekleri karartmamak için.

Mevsim yaz yada sonbahar, genç ölümlerle değişiyor mevsimler bu yüzyılda. Bu yüzyılda mevsimlerde mevsimince yaşanmıyor. Her gün genç ölümlerle uyanıyor insanlık bir sonraki güne. Savaş denen haklısı, haksızı demeden en çokta çocuklar, en çokta kadınları, en çokta yaşlılar ve ille de insanlık ölüyor, yarının geleceği gençlik kaybediliyor. Bugün coğrafyamız bugün komşularımız, bugün sınırlarımızda sürüyor en korkuncundan, en barbarından, en faşistinden, ırkçısından, insanlığı karanlığa boğan en karasından. Cennete gitmek adına yeryüzünü cehenneme çeviriyorlar. Cennetlik bir yaşam iddiasıyla insanlığa bugün cehennemi yaşatıyorlar. Ahiret sofrasında yok yok olmayacak diye, yeryüzü sofrasına insana zulümden tas tas kan koyuyorlar.

Rüzgarların koynunda büyüyor ömrümüz. Rüzgarla savruluyor dört mevsim direnişle, yedi iklim zamanla, altı kıta insanlıkla. Rüzgar kanatlı çocukların mevsimindeyiz. Şairin dediği gibi “Açmaz ama açamaz deme, bu nar çiçeği, açacaktır ellet, bizim caddelerimizde de bayram olacak.” Savaşsız, zulümsüz gecemiz, gündüzümüz, yaşanan ömrümüz olacak bu memlekette. “ Nar çiçeği sabahlara uyanacağız ”.

Ey insanlık, ey yüce insanlık, ey yüreği sağır olmayanlar, ey benim insan yüreğim mevsim yaz yada kış olsa da, yaşamı kurak ve soğuk kılmayalım. Safları sıklaştırarak faşizme karşı mücadeleyi büyüterek , ölümlerin son bulduğu, eşitlik ve özgürlük şiarlarının yükseltildiği kısacası yaşamın yaşanılır kılınır hale getirilmesi için tüm benliğimizde kavgaya atılmalıyız.

HALKIN BİRLİĞİ

Haziranda Yaşama Veda Eden Emekçilerin Şair ve Romancıları Nazım Hikmet-Orhan Kemal ve Ahmed Arif Ölümsüzdür..!

“Gece leylak ve tomurcuk kokuyor Yaralı bir şahin olmuş yüreğim Uy anam anam, Haziranda ölmek …

instagram web viewer instagram profile