Anasayfa / Özgür Kadın / Zonguldaklı kadınlar kazandı: Servis ve güvenlik sorunu çözülecek..!

Zonguldaklı kadınlar kazandı: Servis ve güvenlik sorunu çözülecek..!

Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversitesi’nde okuyan kadınların kaldığı Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu’nda dört gün içerisinde iki kadının kaçırılması üzerine üniversiteli kadınlar harekete geçti. İlk olarak 10 Ekim akşamı yurda girmeme eylemi yapan ve eylemleri sonucu güvenlik sorununun çözümü için Emniyet’ten söz alan kadınlar 11 Ekim’de de üniversite bahçesinde bir forum düzenledi. Forumda bir araya gelen kadınlar taleplerini belirleyerek üniversite önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

#NesibeHatun4gun2kadin etiketiyle bir sosyal medya kampanyası başlatan üniversiteli kadınlar ilk taleplerinin kaçırılan arkadaşlarının bulunması olduğunu açıkladı.

Kadınların talepleri:

“-Kaçırıldığı iddia edilen kadın arkadaşımızın akıbetini öğrenmek istiyoruz.

-Güvenlik zaafiyeti nedeniyle güvenliğimizi tehlikeye atan yurt yönetiminin derhal istifa etmesini istiyoruz.

-Tüm sorumlulular hakkında yargılama sürecinin derhal başlatılmasını istiyoruz.

-Dağın başında olan yurdun yoluna derhal ışıklandırma istiyoruz.

-Yurtla fakülteler arasında gece saatlerinde de çalışmak üzere servis istiyoruz.”

SERVİS VE GÜVENLİK KAZANILDI, SIRA KAÇIRILAN KADINLARI BULMAKTA

Üniversite önünde yaptıkları açıklamanın ardından yurda geçen kadınlar, yurt önünde bekleyenlerle birlikte de bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Burada yaptıkları açıklamada taleplerin tekrar dillendiren kadınlar, Bartın İl Emniyet Müdürü ile yaptıkları görüşme sonucunda gece yarısına kadar servis, özel güvenlik ve ışıklandırma sorunlarının çözülmesine dair söz aldılar.

Servislerin 11 Ekim itibariyle başlayacağını söyleyen emniyet müdürüne kadınlar bu sözlerin resmi hale getirilmesi için bir dilekçe yazacaklarını ve yazılı beyan almak istediklerini aktardı.

ZONGULDAKLI KADINLAR İÇİN SORU ÖNERGESİ

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, soru önergesi verdi. Sağlar yanıtlaması talebiyle Binali Yıldırım’a verdiği önergede kaçırılma iddialarının doğruluğunu sordu, üniversiteli kadınların devlet yurdunda güvenliğinin sağlanamamasına dikkat çekti. Yurt müdürünün kaçırılmanın suçunu üniversiteli kadınlara atan ifadelerinin de doğruluğunu soran Sağlar, ışıklandırma ve taciz problemlerini de gündeme getirdi.

Aydoğan ise Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç’a verdiği soru önergesinde üniversiteli kadınların kaçırılması olayına dair bilgisi olup olmadığını, kadını kaçıran erkeğin serbest bırakılmasının ardından aynı eyleme girişmemesi için önlem alınıp alınmadığını, bunu protesto eden kadınların yurt yönetimi tarafından ceza almakla tehdit edilip edilmediklerini sordu.

ANTALYALI KADINLARDAN DAYANIŞMA EYLEMİ

Zonguldaklı üniversiteli kadınların forum yaptığı sırada Akdeniz Üniversitesi’ndeki kadınlar da #NesibeHatun4gun2kadin etiketiyle yazdıkları dövizleri kampüse asarak dayanışma gösterdi.

Kadınların basın açıklaması:

“Kadınlar kazandı!

Zonguldak’ta Nesibe Hatun Yurdu’nda kadınlar, güvenliğin alınmasını, ışıklandırmanın giderilmesini ve servis sorunun çözülmesinin talep ettiler. Yurdun önünde başlattıkları direnişle kadınlar kazandı. Yurttan açıklama geldi;

Zonguldak’ta Nesibe Hatun KYK kadın yurdunda eli silahlı bir erkeğin yurda elini kolunu sallayarak girmesi ve bir kadın arkadaşımızı kaçırmasının ardından yurttaki güvenlik problemi ayyuka çıktı. 2 gün sonra yine aynı yurtta başka bir kadın arkadaşımızın kaçırıldığına yönelik iddianın üzerine yurttaki kadınlar isyan ederek yurt önünde toplandı. Yaşanan ilk kaçırılmanın ardından gerek yurt gerek emniyet olayın üstünü kapatmaya çalışmıştı. Yurdun önünde yönetimi istifaya çağıran kadınlara da aynı tavır gösterilerek kadınların talebi bastırılmaya çalışıldı. İnatla yurdun önünden ayrılmayıp taleplerimizi dile getirdik. Feride’yi ve Gizem’i bulmak için yaptığımız gibi sosyal medyadan başlattığımız hastag eylemiyle oluşturduğumuz dayanışma diğer yurtlardaki sorunları da ortaya çıkardı hep beraber yaşadığımız olayın sonlandırılması için uğraşıyoruz. Her ne kadar emniyet ve yurt müdürlüğü engel olmaya çalışsa da milletvekillerinin kadın örgütlerinin bu dayanışmayı büyütmek için verdiği uğraş sonuç vermeye başladı. Diğer KYK yurtlarından gelen dayanışma mesajlarıyla da beraber yurdun önündeki birlikteliğimiz sayesinde kadın arkadaşımızın bulunması için emniyeti ve yurt müdürlüğünü harekete geçirebildik. İnşaat halinde olmasına rağmen açılan yurtta bir çok sorunla beraber öncelikli olarak can güvenliğimiz yok. Biz üniversiteli kadınlar olarak taleplerimizi duyuruyoruz.

-Kaçırıldığı iddia edilen kadın arkadaşımızın akıbetini öğrenmek istiyoruz.

-Güvenlik zaafiyeti nedeniyle güvenliğimizi tehlikeye atan yurt yönetiminin derhal istifa etmesini istiyoruz.

-Tüm sorumlulular hakkında yargılama sürecinin derhal başlatılmasını istiyoruz.

-Dağın başında olan yurdun yoluna derhal ışıklandırma istiyoruz.

-Yurtla fakülteler arasında gece saatlerinde de çalışmak üzere servis istiyoruz.

Bizler üniversiteli kadınlar olarak yıllardır KYK yurtlarında yaşadığımız sorunları dile getirmemize rağmen sorunlarımız çözülmediği gibi kat be kat arttı. Bizler ne KYK ne valilik ne de emniyetin bu konuda harekete geçmediğini biliyoruz. Kurduğumuz dayanışmayla taleplerimiz kabul edilene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Yaşasın Kadın Dayanışması”

HALKIN BİRLİĞİ

Diyanet Bir Sen’in hedefi İstanbul Sözleşmesi: Erkeklere zulüm..!

Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı imam, müezzin ve müftülerin yer aldığı Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası …

instagram web viewer instagram profile