Anasayfa / Kürdistan / Zulme Direnişin Adı Kobane..! Bugün Dünya Kobanê Günü….!

Zulme Direnişin Adı Kobane..! Bugün Dünya Kobanê Günü….!

19 Temmuz 2012 tarihinde başlayan Rojava devriminin ilk mayası Kobanê’de atılmıştı. Bu adım, mazlum Kürt halkının özlemlerinin gerçekleşmesinde tarihe atılmış önemli bir çentikti. Emperyalist güçler ve bölgesel gericilikler arasında sıkışmış Kürt halkı, 21. yüzyılın ilk yarısında, tüm insanlığa umut ve güven taşıyacak bir serüvene başlıyordu. Dostları kadar düşmanları çok olacak bir yürüyüştü bu…
Başta bölge gericilikleri ve onlarla içiçe geçmiş cihatçı çeteler olmak üzere Rojava’nın varlığından çıkarları temelinde rahatsızlık duyan tüm güçlerin, bu rahatsızlıklarını pratik adımlara dönüştürerek, Rojava’ya çullanmaları uzun sürmedi. Her kirli dehlizin kapısını açacak anahtar muamelesi gören IŞİD canilerinin 2014’te Kobanê’ye saldırmaları bu adımların en kanlı, en kapsamlı ve en kirli olanıydı. Fakat ağır silahlar ve sınırsız olanaklarla girişilen Kobanê saldırısı, onun onur ve iradeyle örülmüş kapısından içeri giremedi.
Tam 134 gün sürdü Kobanê direnişi… 44 günlük Kabonê’yi özgürleştirme oparasyonunda ise 807 çete üyesi öldürüldü.
Dört yandan kuşatılmış bu küçük kasaba; irade, onur ve ezilen insanlığın soylu değerleriyle örülmüş 21. yüzyılın Stalingrad’ı, Madrid’i oldu.
Türkiye, İran, Irak ve Suriye’nin farklı yerlerinden Kürtler Kobanê’yi savunmak için geldi.
Sınırın bu tarafından, Diyarbakır’dan, Mardin’den, Van’dan, Batman’dan, Suruç’tan… yüzlerce Kürt genci yalınayak koşarak gitti kader birliği ettiği halkını savunmaya. Kobanê direndi!
Hayatının baharında Arin Mirkan düşmanı paramparça etmek için gözünü kırpmadan yürüdü ölümün üstüne. Kobanê direndi!
Suphi Nejat ve birçok enternasyonal savaşçı, ölümü gözlerinde küçülterek ölümsüzleştiler, Kobanê direndi!
Kobanê ne sadece Kürtler için ne de mendil kadar bir toprak parçası için direndi. Dünyadaki birçok kent “Her yer Kobanê!” diye ayağa kalkarken Kobanê insanlık için direndi.
IŞİD canilerine karşı direnen Kobanê için “Kobanê düştü, düşecek” diye keyifle ellerini ovuşturan Tayyip Erdoğan ve Türk şovenizmi umduğunu bulamadı. Kobanê düşsün, Rojava devrimi yenilsin, kanton yapısı bir daha ayağa kalkamayacak şekilde yara alarak çöksün istiyorlardı, avuçlarını yaladılar.
6-7- 8 Ekim 2014’te başta Kürt illerinde olmak üzere kitleler sokağa indi. Kobanê serhıldanı diye anılan ve üç gün boyunca aralıksız süren bu direniş, özellikle genç kuşak Kürtler içinde ulusal bilincin sıçrama yaptığı bir moment oldu.
Pekçok il ve ilçede halk Kobane için sokaklara aktı. Neredeyse tüm Kürt kentleri savaş alanına döndü. Halkının öfkesi karşısında bazı kentlerde devlet görünmezleşti, denetim fiilen halkın eline geçti. Kürt halkı IŞİD çetesinin Kobanê merkezine girmesi ve bir katliam gerçekleştirmesi olasılığına karşı, ölümüne bir sahiplenme içinde olduğunu gösterdi.
IŞİD canileri, onların sayısız destekçisi ve yaşanan görkemli direnişe günlerce seyirci kalan ve Kobanê’nin düşmesini bekleyen bilumum dünya gericiliği en sonunda Kobanê’nin düşemeyeceğini, “düşse” bile Kürt halkının 21. yüzyılda olgunlaşmış iradesinin kırılamayacağını gördü, anladı…
Dünya halkları Kobanê’nin ezilen insanlığın erdemleriyle kuşanmış direnişi karşısında şapka çıkardı ve 1 Kasım 2014 Dünya Kobanê Günü ilan edildi. O gün 40 ülkede, 232 kentte yüzbinlerce insan sokaklarda Kobanê direnişini destekledi. “Kobanê direnişi insanlık direnişidir” diyen halklar, ellerindeki YPG bayraklarını dalgalandırarak sokaklara çıktı.
Kobanê direnişi on yıllardır nefessiz kalan dünya işçi ve emekçilerine, ezilen tüm toplumsal kesimlerine yeni bir umut ve coşku kaynağı oldu. Unutulan pekçok değeri hatırlatan bir kaynak…
Türkiye faşist rejimi başta olmak üzere bölgesel gericilikler ve emperyalist güçlerin yeni hamleleri, kızışan rekabetleri ve dikiş tutmaz planlarıyla karşı karşıya olduğumuz bu günlerde Rojava yine hedefte. Rojava yine tüm insanlık için direnmeye hazır…
Bu yılki Dünya Kobanê Günü faşist saldırıların gemi azıya aldığı, Suriye ve Irak’ta en kirli ve en çılgın senaryoları devreye sokmaya hazırlandığı, içerde tüm muhalefet dinamiklerinin vahşice ezilmeye çalışıldığı, işçi ve emekçilere dönük saldırıların her açıdan tırmandığı koşullarda gerçekleşiyor

HALKIN BİRLİĞİ

Şırnakta Cinsel saldırıda bulunan uzman çavuş tutuklandı..!

13 yaşındaki bir kız çocuğa cinsel saldırıda bulunan uzman çavuş A.A. savcılık ifadesinin ardından tutuklanma …

instagram web viewer instagram profile